Archiwum
Zaloguj się

"W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się bardziej człowiekiem- o to, ażeby bardziej był , a nie tylko więcej miał; a wiec poprzez wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy , ażeby również umiał bardziej być nie tylko z drugim, ale i dla drugich."    

św.Jan Paweł II

Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek powstało 24 czerwca 1917 roku w Białej Cerkwi koło Kijowa. Początek powstania i charyzmat Zgromadzenia wiąże się z opieką nad dziećmi osieroconymi po I wojnie światowej. W Łucku i Kowlu powstały dwa duże sierocińce, w których wprowadzono nowoczesny, rodzinkowy system wychowawczy. Nowy układ granic po II wojnie światowej, zmusił siostry do przeniesienia się wraz z dziećmi na teren obecnej Polski.

W roku 1945 Zgromadzenie zorganizowało Dom Dziecka w Puławach. Dziećmi pozbawionymi opieki rodziców siostry zajmowały się do roku 1961, kiedy to ustawa wydana 15 lipca 1961 roku, traktująca o rozwoju systemu oświaty i wychowania, spowodowała, że wszystkie ośrodki odpowiedzialne za wychowanie i edukację ? przekształcano w instytucje świeckie.

Od września 1961 roku nastąpiła całkowita wymiana wychowanków. Wszyscy wychowankowie z Domu Dziecka prowadzonego przez siostry przeniesieni zostali do państwowych domów dziecka, natomiast na ich miejsce Kuratorium skierowało dzieci z upośledzeniem umysłowym. Wtedy to Dom Dziecka przeobraził się w Zakład Wychowawczy, który w listopadzie 1962 roku przydzielony został do Warszawskiego Oddziału

„Caritas”. Zgromadzenie odczytało to jako znak czasu rozwijając stopniowo nowe formy pracy wychowawczej.

Jako „Caritas” zakład działał do 21 kwietnia 1990 roku, kiedy zostało podpisane pismo wypowiadające umowę łączącą Zgromadzenie ze Zrzeszeniem Katolików „Caritas”. W dniu 3 czerwca 1990 roku Ministerstwo Oświaty podpisało zezwolenie na prowadzenie Zakładu Wychowawczego przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

W roku 1994 dom przyjął nazwę Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

W dniu 19 czerwca 1999 r. odbyło się nadanie imienia Ośrodkowi, który obecnie nosi nazwę Specjalny Ośrodek Wychowawczy im. Siostry Klary Staszczak OSB, dla upamiętnienia osoby i dzieła pierwszej dyrektorki Domu Dziecka w Puławach w latach 1945 – 1978.

Niepubliczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy facebook-create
Stowarzyszenie Corda Cordi Na Rzecz Dzieci i Młodzieży w Puławach facebook-create
Ośrodek Wychowawczy im.s.Klary Staszczak OSB facebook-create
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Sponsorzy
  • Piekarnia "Sarzyński" Kazimierz Dolny

  • Zakłady Azotowe Puławy S.A

  • Mostostal Puławy S.A

  • Hurtownia Ananas "Puławy"

  • Andrzej Lis

  • „HURT-DETAL” ZBIGNIEW DUDA

  • „ TeeM” HURTOWNIA LODY – RYBY-MROŻONKI TOMASZ LYNK

  • „BRYZA” PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE WIESŁAW TRYBIŁO